Jak działa i czemu służy materac przeciwodleżynowy

Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych lub całkowicie unieruchomione są narażone na niezwykle groźną i bolesną przypadłość, jaką są odleżyny. Uszkodzenia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek i kości następują na skutek braku ruchu i długiego okresu przebywania w tej samej pozycji. Taki stan rzeczy wiąże się z długotrwałym uciskiem na skórę, która nie ma możliwości oddychania i reaguje podrażnieniami oraz ranami. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest materac przeciwodleżynowy, który sprawdzi się zarówno podczas krótkotrwałej rehabilitacji, jak i opieki długoterminowej.

Jak działa materac przeciwodleżynowy
Głównym zadaniem materacu przeznaczonego dla osób unieruchomionych jest przeciwdziałanie odleżynom. Został on opracowany w taki sposób, aby zmieniać intensywność nacisku na poszczególne części ciała, dzięki czemu osoba chora zmienia swoje położenie, a jej skóra nie jest narażona na ciągły ucisk. Dzięki specyficznemu systemowi działania materace przeciwodleżynowe charakteryzują się kilkoma podstawowymi właściwościami:
– odciążają ciało (dzięki zmiennej intensywności nacisku),
– zapewniają optymalną termoregulację ciała,
– wspomagają krążenie krwi,
– ograniczają ból,
– zapewniają skórze oddychanie.
Dodatkowo materac przeciwodleżynowy nie pogłębia kontuzji (gdy jest wykorzystywany podczas złamań) i ułatwia zabiegi higieniczne oraz pielęgnacyjne. Dzięki temu rehabilitacja chorego jest dużo łatwiejsza i bardziej skuteczna.

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych
Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych materacy, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem wykonania. Podstawowe rodzaje materacy przeciwodleżynowych to:
– piankowe (wykorzystywane przede wszystkim w celach profilaktycznych),
– bąbelkowe (stosowane głównie w profilaktyce oraz w odleżynach pierwszego stopnia),
– rurowe (wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w bardzo wydajną pompę, co sprawia, iż są bardziej wytrzymałe i nadają się do użytku przy odleżynach drugiego stopnia),
– gofrowane (dostosowują się do kształtu ciała, a dzięki obecności niewielkich wypustek masują ciało chorego).
Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego powinien być uzależniony od stanu chorego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rehabilitacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz