Nie ulega wątpliwości, iż ludzkie zdrowie jest najważniejsze – to ono determinuje jakość i warunki życia, możliwość podejmowania pracy, wykonywanie codziennych czynności. Jednak zdarza się, iż zaczyna ono zawodzić – wiek, wypadki, urazy, choroby czy dolegliwości to tylko niektóre z powodów, które niekorzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Na szczęście medycyna idzie wciąć do przodu i z każdym rokiem możliwości leczenia są coraz większe. Niemały wpływ ma na to sprzęt medyczny, z którego korzysta zarówno medycyna, jak i fizjoterapia oraz rehabilitacja. Podział sprzętu medycznego uwzględnia dwie podstawowe kategorie – sprzęt profesjonalny i przeznaczony do użytku domowego.
Sprzęt medyczny do użytku profesjonalnego
Każda placówka medyczna (szpital, przychodnia bądź stacja pogotowania ratunkowego) potrzebuje do swojej pracy profesjonalnego sprzętu medycznego – tylko wtedy może w pełni wykonywać swoje zadania. Sprzęt medyczny używany w służbie zdrowia to przede wszystkim aparatura wykorzystywana do leczenia i ratowania ludzkiego życia – na przykład tomograf, rezonans, aparat EKG i USG, holtery, defibrylatory, sprzęt operacyjny i wiele innych. Są to urządzenia specjalistyczne, których używanie wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania.
Sprzęt medyczny do użytku domowego
Sprzęt medyczny nie jest wykorzystywany jedynie w wyspecjalizowanych placówkach zdrowia. Niemal każdy człowiek posiada w domu pewne urządzenia, które służą do wspomagania leczenia i monitorowania podstawowych wyznaczników zdrowia. Do najprostszych sprzętów medycznych używanych w domu można zaliczyć termometry, ciśnieniomierze bądź glukometry. Niektóre osoby – zwłaszcza wymagające stałej rehabilitacji – mogą dodatkowo korzystać w domu z takiego sprzętu jak łóżka rehabilitacyjne, maski tlenowe, spirometry i wiele innych. W odróżnieniu od sprzętu wykorzystywanego w szpitalach i przychodniach, sprzęt domowy jest dużo prostszy w obsłudze i nie wymaga dodatkowych uprawnień.